چرا دانستن سوگیری‌های شناختی مهم است؟

علوم شناختی یا همان علوم ذهنی نحوه دریافت و استفاده از دانش و اطلاعات را در ذهن افراد بررسی می‌کند. برای نیل به چنین هدفی محققان رشته‌های گوناگونی مثل هوش مصنوعی، روان‌شناسی، زبان‌شناسی، فلسفه، انسان‌شناسی، عصب‌شناسی و آموزش و پرورش گرد هم می‌آیند و حوزه علوم شناختی را گسترش می‌دهند. بنا بر تعریف دانشمند برجسته قرن بیستم، هربرت الکساندر سایمِن، علوم شناختی یعنی "مطالعه هوش و نظام‌های هوشمند با توجهی خاص به محاسبه رفتار هوشمندانه." سوگیری‌ شناختی یکی از مباحث مهم علوم شناختی است.

آرکی تایپ چیست و چگونه از آن در شخصیت سازی برند استفاده می شود؟

شاید یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین کارهایی که لازم است هر شرکتی در چرخه ی عمر خود انجام دهد، شناخت ماهیت و فلسفه وجودی آن است. شرکتی که خود را بشناسد، انتخاب های درست تر، روابط بهتر و قویتر را با مشتریان خود برقرار خواهد کرد. در نتیجه موفقیت و پیشرفت های بیشتری خواهد داشت.

شخصیت شناسی برند را می توان با مطالعه بر روی شباهت های انسان انجام داد تا به ارائه مدل های کلی و مشخصی برای شخصیت برند دست یافت. شخصیت شناسی برند به ما کمک می کند تا به شناخت خود نزدیک تر شویم. در عین حال با شناخت شخصیت های گوناگون، می توانیم به دیگران در شناخت از برند خود و ایجاد حس نزدیکی کمک کنیم.

در روانشناسی، نظریه های مختلفی برای شخصیت شناسی مطرح شده که هرکدام دسته بندی های مختلف خود را برای شخصیت انسان ارائه می دهند. در این میان،شخصیت شناسی آرکی تایپی یکی از جذاب  ترین و کاربردی ترین نظریات در این حوزه می باشد.

محاسبه میانگین نرخ رشد فروش در طی سال های گذشته

برای محاسبه میانگین نرخ رشد فروش شرکت در طی سال های گذشته و تعمیم آن به آینده از میانگین هندسی به جای میانگین حسابی استفاده می کنند.

«میانگین هندسی» (Geometric Mean)، یکی از انواع میانگین‌ هایی است که برای محاسبه متوسط نرخ رشد (رشد فروش یا درصد سود) استفاده می‌شود. همچنین به منظور محاسبه میانگین برای مقادیری که با مرتبه‌های متفاوت درجه‌بندی شده‌اند از میانگین هندسی استفاده می‌شود.
شیوه محاسبه میانگین هندسی که با نماد G‌ نشان داده‌ می‌شود را در تصویر زیر آورده ایم.

 

براساس این فرمول کافی است مراحل زیر طی شود:

همه مقادیر در هم ضرب شوند.
ریشه nام حاصلضرب محاسبه شود.

برای مثال اگر می خواهید میانگین رشد فروش را در طی سه سال گذشته محاسبه کنید، می باید میزان افت یا رشد را در هر سال محاسبه کرده و در یکدیگر ضرب کنید، سپس ریشه سوم حاصلضرب ها را محاسبه کنید.
دقت کنید در صورت افت فروش یک سال نسبت به سال قبل می باید این مقدار را از ۱۰۰ کسر کرده سپس در سایر موارد ضرب کنیید.

بعبارتی دیگر چنانچه نرخ رشد در سال اول 20 درصد و در سال دوم 10 درصد افت و برای سال سوم 15 درصد رشد بوده باشد می باید اعداد 1.2، 0.9 و 1.15 را در یکدیگر ضرب کرده و ریشه سوم از آن بگیرید.
محاسبه میانگین هندسی در نرم افزار اکسل با استفاده از تابع geomean انجام می‌شود. داده‌های مورد نظر را در یک ستون زیر هم وارد کنید. در سلولی که می‌خواهید میانگین هندسی داده‌ها را وارد کنید از دستور ()geomean= استفاده کنید.

رفتار رانت جویانه چیست؟

مفهوم رانت جویی نخستین بار توسط دو اقتصاد دان آمریکایی به نام های گوردن تالوک و آن کروگر یک چهارچوب نظری پیدا کرد. ایده ی اولیه این بود که افراد سعی می کنند درآمد و ثروت خود را به واسطه ی بهره گرفتن از قدرت سیاسی افزایش دهند و این امر با رشد و توسعه ی اقتصادی واقعی کشور منافات دارد. رانت جویان به جای سرمایه گذاری در فناوری های جدید و کاراتر که در سطوح بالاتر بهره وری ایجاد می شود و موجب تولید بیشتر کالاها و خدمات خواهد شد، به دنبال راههایی هستتند که بتوانند از روابط سیاسی شان برای افزایش قیمت ها و گرفتن یارانه و حمایت های دولتی استفاده کنند. در واقع این افراد سعی دارند درآمد را از جیب بقیه ی جامعه بردارند و در جیب خودشان بگذارند.

رانت جویی ارتباط نزدیکی با توزیع مجدد درآمد و ثروت دارد که با رشد اقتصادی در تضاد است. هاروی به این موضوع اشاره می کند که رانت جویی در توسعه و نگهداشت ناکارایی ایکس در تولید نیز اهمیت دارد. 

لابی ها نقش مهمی در ایجاد محیط حفاظت شده ای دارند که موجب رونق بنگاه هایی با ناکارایی ایکس خواهد شد.

توضیح :

بهره‌وری ایکس،(X-Efficiency) به درجه‌ای از بهره‌وری در یک کسب‌وکار اطلاق می‌گردد، که ناشی از رقابت ناقص یا ناکامل شخص است. در مکتب فکری اقتصاد کلاسیک-نو، در شرایط بازار رقابت کامل، شخص یا شرکت باید از بهره‌وری کامل و ۱۰۰٪ درصد استفاده کند، تا بتواند سودی حاصل نماید. هر چند در زمانی که شرایط کامل رقابتی در بازار موجود نباشد، شرکت‌ها یا اشخاص نمی‌توانند از بهره‌وری کامل برخوردار باشند.

خاتمه فروش و تکنیک های آن

مرحله ی پایانی مذاکرات فروش که در آن فروشنده، مشتری را به سمت تصمیم گیری نهایی هدایت می کند را خاتمه فروش می گویند. گفته می شود که خاتمه فروش باید راحت ترین و طبیعی ترین گام در فروش باشد اما در عمل بدلایل مختلف، اینطور نیست.

ترس از شکست و شنیدن نه، احساس گناه توسط فروشنده، موانع فرهنگی و اعتماد به نفس پایین فروشنده برخی از دلایل تمام نکردن معامله ی فروش هستند.

تعدادی از روش های سنتی وجود دارند که با استفاده از آنها می توان تصمیم خرید نهایی مشتری را تسهیل کرد. شما می توانید از آنها، به صورت تکنیکی برای امتحان مشتری و تمایل وی به بستن معامله ی فروش استفاده کنید. می توانید این تکنیک ها در هم ادغام کنید ولی بدون آنها نمی توانید بفروشید مگر اینکه خوش شانس باشید!

۹ روش زیر به شما در خاتمه ی فروش کمک خواهند کرد:

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

   

 

تماس با ما

برای دریافت خدمات مشاوره کسب و کار، با کلیک روی لینک زیر به ما ایمیل بزنید: