اشتباهات مهلک مدیران؛ دوست به جای رئیس ـ قسمت اول

 

اکثر کارفرمایان در طول سالها فکر کردن روی این مطلب، که چگونه باید در شرکتی که مدیر این گونه افراد هستند، مدیریت کنند، توصیه ها و پندهای بسیاری شنیده اند. من معتقدم این پندها، بیان خطاهای شخصی یا عادت های افرادی است که این نصیحت را انجام می داده اند. برای مثال، چند سال پیش من به یک همایش یک روزه رفتم که هنگام جلسه های صبح و شب، دو مربی متفاوت سخن می گفتند. در هر دو جلسه ی موضوع بحث، شیوه ی رفتار مدیریت با کارمندان بود. مربی جلسه صبح، به گروهی از مدیران مجرب حاضر در جلسه توصیه می کرد که هرگز تحت هیچ شرایطی با افراد زیر دست خود نوشیدنی الکلی ننوشید. من هنگام ناهار به این مساله فکر کردم  و با توجه به توصیه مربی، خیال کردم او هیچگاه در عمرش با یکی از کارمندانش نوشیدنی نخورده است.

مربی جلسه عصر توصیه کرد که هرازگاهی می توانید با افراد خود کمی نوشیدنی بنوشید، زیرا این کار باعث آرامش افراد می شود. پس با این حرف، من فکر کردم این شخص باید یک فرد الکلی باشد. این مربی در توصیه هایش هیچ اصول محکمی را برای راهنمایی افراد، عنوان نکرد که بتوان از آن در موقعیت های مختلف استفاده نمود.

من یک راهنمایی جامع تر را به شما پیشنهاد می کنم: حداقل در روابط رئیس و مرئوسی، رفتاری را که با مشتری یا ارباب رجوع ثابت خود روا نمی دارید، با کارمند خود انجام ندهید. اگر سیاست شما این است که با بهترین مشتری خود مشروب نخورید، خیال نکنید می توانید با کارمند خود این کار را انجام دهید. هر حرکتی که برای مشتری توهین آمیز است باعث توهین به فردی می شود که برای شما کار می کند. این وظیفه ی شماست با او رفتاری را داشته باشید که با شخصی که با پول دادن به کار یا خدمات شما، باعث چرخش کارتان می شود.

به عبارت ساده تر، اگر ما در رفتار با کارمندان خود محتاط نباشیم، به آن ها احترام نگذاشته ایم و اگر به آن ها احترام نگذاریم، ایشان نیز نمی توانند برای ما احترامی قائل باشند. همواره به یاد داشته باشید، وقتی یک مدیر هم قدم با کارمند خود است، هیچگاه این شرایط برای او حکم تفریح را ندارد. مهمانی پنکیک یا کریسمس در شرکت، شاید برای کارمند تفریح باشد، اما برای یک مدیر فقط کار است. البته این مساله بدین معنی نیست که شما مدیران نباید استراحت کنید، نباید از مهمانی لذت ببرید و یا اوقات خوشی داشته باشید، بلکه باید همیشه به یاد داشته باشید زمانی که با کارمندان خود هستید، این وضعیت برای شما باید در حکم یک رابطه ی حرفه ای باشد.

بخش های مشکل ساز برای مدیریت

همکارهای قبلی مدیر

طبق تجربه ی من مدیرانی که به خاطر تمایل به دوستی و هم زمان رئیس کارمندان خود بودن، مشکلات زیادی دارند، افرادی هستند که پس از طی مدارج اداری، به موقعیتی رسیده اند که باید حالا مدیر افرادی باشند که روزی، هم رتبه ی آن ها بوده اند. ترکیب یک رابطه ی رئیس و مرئوسی با دوستان قدیمی، اغلب برای آن ها یک مشکل سخت و جدی است.

مدیران ارشد ممکن است با نشان دادن حساسیت نسبت به این موقعیت و قراردادن مدیر جدید در راس افراد دیگر(البته در دفتری متفاوت از دفتر مدیر قبلی)، وسوسه او را برای ایفای نقش دوگانه ی دوست و رئیس، کم کنند. از آن جاییکه اجرای این شیوه همیشه امکان پذیر نیست، اغلب این مدیر جدید باید راه حل دیگری پیدا کند. بسیاری اوقات این اتفاق می افتد که مدیر جدید، دعوت نامه های مهمانی و تفریحی را با یک سری بهانه های پوچ رد می کند. بدین ترتیب احساسات دوست قدیمی او جریحه دار می شود و فکر می کند مدیر به خود مغرور شده است. پس یک جنگ سرد، درون اداره شروع می شود و در نتیجه همه ی افراد درگیر، از این جنگ آسیب می بینند.

در عوض مدیری که این موضوع را به خوبی برای خود حل می کند، در واقع با هریک از دوستان قدیمی خود، در خلوت می نشیند و به او می گوید: یادت می آید روزی می گفتیم یک مدیر خوب چه باید بکند و چه نباید؟ خب وقتی من شنیدم برای پست انتخاب شده ام، هر نکته ای را که یادم می آمد نوشتم و متن آن روی میزم است. به خود قول داده ام که حداقل هفته ای یک بار آن را مرور کنم. از آن جاییکه روابط کاری ما تغییر کرده است، امیدوارم باعث بهتر شدن هردوی ما شود. من به عنوان یک مدیر می خواهم حمایت لازم را از تو انجام دهم. در عوض از تو می خواهم که کارایی لازم را داشته باشی. هیچ یک از ما مدیری را تحسین نمی کنیم که سعی کند هنگام ناهار یک دوست خوب باشد و بقیه ی روز، یک کارفرمای بی رحم. من هم از این الگو پیروی نمی کنم. پس می خواهم ما بهترین روابط کاری را با هم داشته باشیم و این، نیازمند این است که هردوی ما در قسمت های مربوط به خود، به نحو احسن کار کنیم. بهتر است چنین کاری را حتما انجام دهیم. بسیار خب؟

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

   

 

تماس با ما

برای دریافت خدمات مشاوره کسب و کار، با کلیک روی لینک زیر به ما ایمیل بزنید: